BAŞKAN GÜLER “ÖZEL GÜNDEMİN” KONUĞU OLDU - 26 Şubat 2020 Çarşamba ORDU
BAŞKAN GÜLER “ÖZEL GÜNDEMİN” KONUĞU OLDU

 BAŞKAN GÜLER “ÖZEL GÜNDEMİN” KONUĞU OLDU 

BAŞKAN GÜLER “ÖZEL GÜNDEM’İN” KONUĞU OLDU

TV 52’de Fatma Meltem Naz’ın sunduğu “Özel Gündem” adlı programın canlı yayın konuğu olan Başkan Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve yapılması planlanan yatırımlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Başkan Güler açıklamasında, Ordu’nun sıra dışı bir kent olduğunu ve bu kenti sıra dışı bir yönetim anlayışıyla yönettiklerini söyledi.


“DÜNYAYA AÇILAN BİR ORDU’YU OLUŞTURUYORUZ”

Ordu’da herkesi çözüm ortağı olarak kabul ettiklerini ifade eden Başkan Güler, “ Biz çözümden yanayız, güçlerimizi birleştirmekten yanayız. Bunları yaparken yatırım atmosferinin ve ortamının oluşması, insanların birbirlerini sevmesi lazım. Bunlar için çok çaba sarf ettik ama başardık. Ordu daha çok yerele hapsolmuş ve bundan kurtulamayan bir şehirdi, bunu yıktık. Ordu artık dünyaya açılan bir kent. Bunun devam etmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda Ordu’da yapılmayan önemli çalışmalara imza attık. Artık her hafta sonu bir etkinlik var. Kendi alanlarında uzmanlaşmış önemli isimler Ordu’da konferanslar veriyor. Ordu tamamen farklılığını ortaya koyuyor. Bu sadece bir başlangıç, yapacağımız diğer çalışmalar ile bunları taçlandıracağız” dedi.


“TESİS BÖLGEYE HEM İŞ HEM DE İSTİHDAM SAĞLAMIŞ OLACAK”

Büyükşehir Belediyesi olarak çöp konusunda hassas olduklarını ifade eden Başkan Güler, “ Göreve geldiğimiz günden itibaren çöp konusunda önemli çalışmalara imza attık. Ünye, Fatsa ve Perşembe ilçelerindeki çöp döküm alanlarını bertaraf ettik. Ünye Cevizdere’de bulunan ayrıştırma tesisindeki aksaklıklar ve meydana gelen gecikmeden dolayı ayrıştırmanın bir kısmını İlküvez’e taşıdık. Bu taşıma esnasında bir takım problemler oldu, bunun farkındayım. Halkımız da duyarlılık gösterdi. İlküvez’de bulunan tesisimizi şimdi alanında profesyonel bir şirket aldı. Bu şirket burada yaşanan tüm sıkıntıları çözecek. Ayrıca daha önce sözü verilen ancak yerine getirilmeyen istihdam sözünü de yerine getirmiş olacak. Bu tesisimizde ilk etapta 100 kişi çalışmaya başlayacak. Bu kişiler İlküvez mahalle sakinlerimizden olacak. Bunun bir kısmının görüşmeleri yapıldı. Geriye kalan kısım için de görüşmeler yapılıyor. Ayrıca, tesise taşıma işini yine o bölgenin insanları yapacak. Bu vesileyle tesis bölgeye hem iş hem de istihdam sağlamış olacak. Şunun altını çizmek istiyorum. Çaybaşı’nda bulunan tesis ülkemizde son teknoloji ile kurulan modern tesislerinden bir tanesidir. Burada vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için her şeyi yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.


“BELDE EVLER YANLIŞ BAŞLAMIŞTI, DOĞRU BİTTİ”

Belde evler sürecini de değerlendiren Başkan Güler,” Yanlış bir işti. Biz yanlış başlayan bir işi doğru karar ile düzeltmiş olduk. Bu yıkım kararı ile buradaki yasa dışı olan bir olayı da gidermiş olduk. Bu keyfi bir çalışma değil, yasal bir zorunluluktu. Çünkü kıyı kanununa aykırı bir durum söz konusuydu. Halkımızın da yasal hakkı olan sahillerden faydalanma hakkı ortadan kaldırılıyordu. Biz bu çalışma ile bunu önlemiş olduk. Mahkeme de zaten bu yönde bir karar verdi. Biz de bunu uyguladık. Bundan dolayı halkımızdan da çok büyük bir takdir gördük. Bu yanlışlığı görmezden gelip devam ettirseydik bütün Ordu’nun yapısı bozulacaktı.

Çünkü bu yapılar emsal teşkil edecekti. Ordu’nun bütün güzelliği ortadan kaldırılmış olacaktı. Biz bunları yıkarak diğer illere de örnek olduk. Biz bize düşen görevi yerine getirdik. Bu konudaki net tavrımızı baştan koyduk ve aynı kararlılıkla yerine getirmiş olduk” ifadelerini kullandı.


“BELEDİYEMİZ VE VATANDAŞLARIMIZ HER HANGİ BİR YASAL YÜKÜN ALTINA GİRMEYECEK”

Belde evler konusunda belediyenin herhangi bir maddi yükümlülük altına girmeyeceğini ifade eden Başkan Güler, “ Bu işin içinde olan kişiler, bizlere gelerek ‘Biz daha önce uyarmıştık. Bunun yapılmaması gerektiğini söylemiştik. Uyardığımız halde böyle oldu’ dediler. Bunlar aynı zamanda kayıtlı olarak da var. Bu süreç bile bile yapılan bir süreçti. Dolayısıyla yanlış işe bizim müsaade etmemiz söz konusu olmazdı. Burada ne Ordu Büyükşehir Belediyesine ne de vatandaşlarımıza hiçbir yasal yük olmayacaktır. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bununla ilgili bildiğimiz ve yaptığımız çalışmalar var. Burada kimse de mağdur olmayacak. Buradan ev almak için parasını yatıran vatandaşlarımız ile de ayrıca görüşme yapacağız. Asla bir mağduriyete izin vermeyeceğiz” diye konuştu.


“KAR İLE MÜCADELEDE SINIFI GEÇTİK”

Ordu’da etkili olan kar yağışı sonrası ekiplerin organize bir şekilde çalışma yürüttüklerini ifade eden Başkan Güler, “ 19 ilçemizde daha önceden aldığımız tedbirler sayesinde şu ana kadar hiçbir olumsuzlukla karşılaşmadık. Koordineli, profesyonel, her an sahada olan ve milletimize hizmet götürme aşkı ile çalışan bir ekibimiz var. Bizler bundan dolayı çok gururluyuz. Kar ile mücadelede Ordu sınıfı rahatlıkla geçti. Ekiplerimize özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.


“ORDU TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU”

Elazığ ve Malatya’da meydana gelen deprem sonrası Ordu Büyükşehir Belediyesinin ilk andan itibaren çalışma yapmasının Türkiye’ye örnek olduğunun altını çizen Başkan Güler, “ Ben Ordu’mla gurur duyuyorum. Sosyal medyadan yaptığımız yardım çağrımız halkımızdan büyük bir karşılık buldu. Yardımlar belediyemize geldi ve aynı gece hızlı bir şekilde deprem bölgesine gönderildi. Ayrıca mobil mutfak tırımız ve arama kurtarma ekiplerimiz de deprem bölgesinde önemli çalışmalara imza attı. Ben hepsi ile gurur duyuyorum. Ordu Türkiye’ye örnek oldu” dedi.


“40 YILLIK HAYAL GERÇEK OLUYOR”

Ordu Bilim Kent’inin kurulması için çalışma başlattıklarını söyleyen Başkan Güler, “ Milli Eğitim Bakanlığımızın desteği ile Ordu’da Bilim Kent kurulması için, Ulubey ilçesi Sayacabaşı Mevkii’nde çalışmalara başladık. Kurulacak dev kampüste, matematik, fizik, kimya ve biyoloji branşlarında bilim insanları bilimsel araştırmalar yapabilme imkânı bulacak. Ayrıca bilim alanlarındaki problemler için tartışma ortamı, bilim alanında yeni modeller oluşturulması, bilim kültürünün yaygınlaştırılması ve bilim insanı olmaya özendirecek faaliyetler burada hayat bulacak. 3 bin 300 dönümlük arazi üzerine kurulacak olan bu merkez, benim de 40 yıllık hayalimdi. İnşallah bu yapıyı kısa sürede ortaya çıkartacağız. Ordu Bilim Kent’in ilimize ve Ulubey ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Su Günü
Su Günü