VALİ YAVUZ, FINDIKTA VERİMİ ARTIRMA ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEDİ - 19 Şubat 2020 Çarşamba ORDU
VALİ YAVUZ, FINDIKTA VERİMİ ARTIRMA ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEDİ

 VALİ YAVUZ, FINDIKTA VERİMİ ARTIRMA ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEDİ 

Vali Seddar Yavuz, fındıkta verimi ve kaliteyi arttırmak amacıyla Ordu Valiliğinin himayesinde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanarak hayata geçirilen 'Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi' kapsamında, bugün Delikkaya mahallesinde oluşturulan örnek fındık bahçesinde incelemelerde bulundu.

Beraberinde İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, Şenocak Fındık Sahibi Cem Şenocak, Poyraz&Poyraz Fındık Sahibi Mustafa Poyraz, Delikkaya Mahalle Muhtarı Onur Çakmak ile birlikte Özkan Palazoğlu'na ait üreticinin bahçesine giden Vali Seddar Yavuz, çalışmaları yerinde inceleyerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Vali Seddar Yavuz burada yaptığı açıklamada, proje kapsamında 761 mahallenin tamamında üçer bahçe olmak üzere planlanan çalışmaların 105 teknik eleman tarafından sürdürüldüğünü, 700 bahçede çalışmaların tamamlandığını belirterek, şu ana kadar 2 bin 500 bahçede budama, gübreleme ve ilaçlama dâhil olmak üzere Ordu Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığınca alınan ekipmanlar ile yürütüldüğünü söyledi.

Ordu'da gerçekleştirilen fındık üretimine de değinen Vali Yavuz, geçen yıl 220 bin tona yakın fındık üretiminin gerçekleştirildiğini hatırlatarak, Ordu'nun dünyadaki fındık üretiminin % 25'ini, Türkiye'nin ise % 35'ini karşıladığını ifade etti."FINDIK ÜRETİMİNİ ARTIRMAMIZ GEREKİYOR"

Vali Yavuz, fındık bahçelerinin yaşlanması, bahçelerin bakımsızlığı ve geleneksel yöntemlere bağlı olarak fındık üretiminde ciddi bir düşüş meydana geldiğini belirterek, üreticilere de tavsiyelerde bulundu.

Üreticileri fındık bahçelerine bakması gerektiğinin altını çizen Vali Yavuz, "Dekar başına 80-85 kg fındık üretimiyle bizim rekabet edebilmemiz, para kazanabilmemiz çok mümkün değil. Dünyada şu anda fındığa çok ciddi bir talep var. Dolayısıyla fındık üretimini bizim artırmamız gerekiyor. Bunu yaparken de kazançlı bir alan olduğunu hep beraber gördük. Özellikle bu yıl Hükümetimizin, Sayın Cumhurbaşkanımızın fındık üreticisinin yanında durması, onu desteklemesi ve erken bir taban fiyatı açıklaması da fiyat istikrarı açısından çok etken oldu. Yürüttüğümüz bu projeyle üretimi sadece % 10 artırsak, yıllık 400 milyon gelir elde edebiliriz. Fındıkta sadece 1 randıman artırmış olsak, 70 ila 80 milyon ek gelir edebiliriz. Dolayısıyla 80-85 kg'lardan üretimimizi minimum % 50 artırabiliriz. Dolayısıyla herkesi fındık bahçelerine bakmaya ve bizim teknik elemanlarımızla irtibat haline olmaya davet ediyorum. Bu arada çok yakın çalışma arkadaşım Ordu Tarım ve Orman Müdürlüğünün çok değerli müdür ve teknik ekibi, Ziraat Odalarımız ve bu projeye gönül veren tüm çiftçilerimize, herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu çalışmaya herkesin ilgi duymasını bekliyoruz. Özellikle yol boylarında görünür halde yapıyoruz. Buradan tüm çiftçilerimize, muhtarlarımıza herkese bu çalışmaya katkı sunmalarını özellikle bekliyoruz" diye konuştu.Üreticinin bilinçlendirilmesi için Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yarışma programları düzenlendiğini belirten Vali Yavuz, bu yarışmalarla üreticileri teşvik etmeyi amaçladıklarını söyledi.

Vali Yavuz, daha sonra beraberindekiler ile birlikte örnek fındık bahçesinde incelemelerde bulunarak, burada Ziraat Mühendisi Ömür Duyar'dan, budama ve gübreleme hakkında bilgi aldı.

Su Günü