Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
TARİHİ TÜRBEYE YAKIŞAN ÇALIŞMA - 3 Kasım 2021 Çarşamba ORDU
TARİHİ TÜRBEYE YAKIŞAN ÇALIŞMA

 TARİHİ TÜRBEYE YAKIŞAN ÇALIŞMA  

ŞEHİDİN MEZARI UNUTULMADI

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Akkuş ilçesi Tuzak Mahallesi’nde bulunan ve yaklaşık 900 yıllık olduğu belirtilen Melik Mehemmed Gazi Türbesi’nin çevresini düzenleyerek tarihi mirasa yakışır bir görünüme kavuşturdu. 

Ordu Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından hayata geçirilen çalışmalar kapsamında “Zeytin Dalı Harekatı”nda şehit olan 29 yaşındaki Tankçı Uzman Çavuş Taner Kart için de anıt alan inşa edildi. 


BÜYÜŞEHİRDEN ŞEHİDE VEFA

Çalışmalar kapsamında alan içerisinde mezarı bulunan Şehit Taner Kart için de anıt alan inşa edildi. Şehit Taner Kart için oluşturulan anıt alanın zemin ve duvar kaplamasında mermer kullanılırken, anıt alan çalışması kapsamında ayrıca alüminyum dökümünden çeşme de yapıldı.   


DOĞAYA UYUMLU ÇALIŞMALAR YAPILDI

Geçtiğimiz yıllarda Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Melik Mehemmed Gazi Türbesi’nin çevresi Büyükşehir Belediyesinin dokunuşlarıyla güzel bir görünüme kavuşturuldu.

Türbe etrafında hayata geçirilen çalışmalarda giriş tagı, WC, şadırvan, oturma alanları ve yürüyüş yolu yapılırken ana yoldan türbeye iniş yolunda ise doğal taş duvar çalışması hayata geçirildi. Yapılan çalışmalar vatandaşlardan da tam not aldı. 

Anadolu’nun kapılarının Türklere açılmasında büyük rol oynayan Danişmentliler Beyliği’nin kurucusu Danişment Gazi’nin oğlu Melik Mehemmed Gazi’ye ait olan türbe de Melik Mehemmed Gazi’nin yanı sıra koruması ve komutanlarının definleri de yer alıyor.

Bu Alana Reklam Verebilirsiniz