Mevlid Kandili
ORDU İTFAİYESİNDEN ÜRETİCİLERE UYARI - 4 Ekim 2021 Pazartesi ORDU
ORDU İTFAİYESİNDEN ÜRETİCİLERE UYARI

 ORDU İTFAİYESİNDEN ÜRETİCİLERE UYARI 

“BAHÇE VE ORMAN YANGINLARINA KARŞI TEDBİRLİ OLALIM”

Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından fındık hasadı sonunda bahçelerde temizlik amacıyla yakılan ateşin kontrol edilememesi sebebiyle yangınların meydana geldiğine dikkat çekilerek, yangınlara karşı alınması gereken önlemler ve yapılması gerekenler hakkında uyarıda bulunuldu.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Yusuf Çınkıl, orman ve örtü yangınlarının fındık hasat sezonu sonrası arttığını söyledi. 

Her yıl bu durumla karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Çınkıl, “Karadeniz Bölgesi’nde özellikle fındık hasadı sezonu sonrası temizlik amaçlı yakılan ateşlerden kaynaklanan yangınlar artıyor. Fındık bahçeleri ve ormanlarda olası yangınların ilk sebebi genellikle kontrolsüz yakılan ve söndürülmeyen ateş oluyor” dedi.


“BAHÇELER YAKILARAK TEMİZLENMEMELİ”

Fındık sezonunun ardından bahçe temizliklerine hız verildiğini kaydeden ve bahçe(örtü) yangınlarına karşı dikkatli olunması gerektiğinin altını çizen Daire Başkanı Çınkıl, “Tarımla uğraşan vatandaşlarımızda tarlaların yakılarak temizlenmesi gerektiği şeklinde bir algı bulunuyor, ancak bunun olumsuz yönleri bilimsel olarak açıklanmaktadır. Bu durumun hem toprağa hem canlılara verdiği zarar ortadadır. Ayrıca ciddi boyutta yangınlara davetiye çıkarabilmektedir.  Vatandaşlarımız bunu kontrollü olarak yakmak için çaba gösterse de küçük bir rüzgârda kontrolden çıkan yangınlar, insanların canı ve malını tehdit edebilmektedir. Kısacası ateş yakan herkesin sorumlu davranması yangınlara karşı büyük önem gerektiriyor” diye konuştu.


“YERE ATILAN İZMARİTLER YANGINA SEBEP OLUYOR”

Söndürülmeden yere atılan sigara izmaritlerinin de yangının bir başka sebebi olduğunu vurgulayan İtfaiye Dairesi Başkanı Çınkıl, şöyle konuştu:

“Arabada giderken, yolda yürürken veya herhangi bir yerde söndürülmeden atılan sigara izmaritleri veya ormanlık alanlarda ki cam kırıkları da bir yangın kaynağıdır. Vatandaşlarımız, bu tip durumlara dikkat ederse istemediğimiz yangınlarla karşılaşmayız.”

Mevlid Kandili