NAMIK ALTAŞ KOLEJİ
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI - 19 Eylül 2021 Pazar ORDU
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

 GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI 

19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ, DÜZENLENEN ÇEŞİTLİ PROGRAMLARLA KUTLANDI 

Ordu Valiliği tarafından hazırlanan kutlama programı çerçevesinde ilk tören, Şarkiye Mahallesi'ndeki Atatürk Anıtı'nda yapıldı. 

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Atatürk Anıtı'nda pandemi kurallarına göre  gerçekleştirilen törene, Vali Tuncay sonel, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Celal Tezcan, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş, Vali Yardımcısı Bayram Gale, İl Emniyet Müdürü Doğu Ateş, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Numan Öksüz, Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, AK Parti İl Başkanı Halit Tomakin, CHP İl Başkanı Atila Şahin, MHP İl Başkanı Naci Şanlıtürk, İyi Parti İl Başkanı Ekrem Şentürk, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ordu Şubesi Başkanı Mehmet Ali Gümüşkaya, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Ordu Şube Başkanı Nurettin Korkmaz, Polis Şehitleri ve Malul Gazileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Şenel Şahin, gaziler, askeri ve mülki erkan ile daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.  Vali Tuncay Sonel tören öncesi gazilerle yakından ilgilenerek bir süre sohbette bulundu hal ve hatırlarını sordu.

Törende Vali Tuncay Sonel, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Celal Tezcan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ordu Şube Başkanı Mehmet Ali Gümüşkaya, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Ordu Şube Başkanı Nurettin Korkmaz, Polis Şehitleri ve Malul Gazileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Şenel Şahin tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk koyuldu. Ardından ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal eden şehit ve gazilerin anısına saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.  

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla bir konuşma yapan Vali Tuncay Sonel, "Bugün Ordu'muz için tarihi bir gün. İki tarihi olay. Birincisi, 19 Eylül 1921 günü kabul edilen bir yasa ile Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'e,  Sakarya Meydan Savaşının başarıyla kazanılmasının ardından Mareşallik rütbesi ile Gazilik unvanının verilmesi, ikincisi ise yine 19 Eylül 1924 tarihinde Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Ordu'muzu ziyaret ederek şereflendirmesidir. Atatürk'ün 97 yıl önce Ordu'ya gelişi bugün Altınordu Kaymakalığımız ve Altınordu Belediye Başkanlığımız tarafından hazırlanan bir programla kutlanacaktır" diye konuştu.

Vali Sonel, "Kahraman gazilerimizi bu topraklara canını seve seve feda eden şehitlerimizi Malazgirt'ten Çanakkaleye, Kurtuluş Savaşı'ndan Kıbrıs'a, terörle mücadelede ülkemizin her köşesinden 15 Temmuz destanımızdaki şehit ve kahraman gazilerimize kadar, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi,  tüm gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyoruz. Onlar milletimizin gönlünde en büyük sevgi ve saygıya layık olarak kalacaklardır" şeklinde konuştu.Vali Tuncay Sonel Konuşmasını şöyle sürdürdü;

"Bizler, Ordu'muzun 19 ilçesiyle, Valiliğimiz,  Büyükşehir Belediye Başkanlığımız, bütün kamu kurumlarındaki arkadaşlarımız, sivil toplum örgüt temsilcilerimize kadar  toplumun her kesimi   522 gazimiz, 399 şehit ailemize kucak dolusu sevgilerini açmışlardır. Şehit ailelerimiz ve gazilerimiz, sadece belirli günlerinde değil,  her daim sizler bizim başımızın tacısınız. Aramızda kahraman gazilerimiz, polisimiz, jandarmamız, Doğuda Güneydoğu'da korucularımız, ülkemizin her köşesinde  öğretmenlerimiz, sağlık ekibimiz, tüm kamu görevlisi arkadaşlarımız, canlarını feda eden her kesimden şehitlerimiz, gazilerimiz bizler için çok önemlisiniz. Rabbim kahraman güvenlik güçlerimizin yar ve yardımcısı olsun. Rabbim ayaklarına taş değdirmesin."
 
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Kıbrıs Gazisi Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ordu Şube Başkanı Mehmet Ali Gümüşkaya, "19 Eylül; savaş meydanlarında  canlarını ortaya koyarak savaşan fedakar ve kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür. Hiç düşünmeden ve geriye bakmadan vatan, millet, bayrak için yediden yetmişe emperyalist devletlerin topyekün saldırılarına karşı mücadele ederek bizlere bu cennet vatanı emanet eden şehitlerimiz ile ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, ebediyete intikal eden tüm gazilerimizi, Gaziler Günü münasebetiyle rahmetle anıyor, hayatta olanlara sağlık ve mutluluklar diliyorum" diye konuştu. 19 Eylül Gaziler Günü programı, Polis Şehitleri ve Malul Gazileri Yardımlaşma Derneği, Türkiye Muharip Gaziler Derneği ile Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneklerin ziyareti ile devam etti.  

Vali Tuncay Sonel tarafından gaziler ve şehit aileleri onuruna akşam yemeği düzenlenecek.

Bu Alana Reklam Verebilirsiniz