Can Dostlar Emin Ellerde
ORDUNUN DERELERİNE DEV BAKSLAR - 13 Ağustos 2021 Cuma ORDU
ORDUNUN DERELERİNE DEV BAKSLAR

 ORDUNUN DERELERİNE DEV BAKSLAR 

ORDU’NUN DERELERİNE DEV BAKSLAR

Ordu Büyükşehir Belediyesi, kırsal mahalleler ile şehir merkezlerinde taşkınlara neden olan dere yataklarına neşter atmak için çalışma başlattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatıyla başlayan çalışmalar sonrası, dere yataklarında kullanılan, yarım metrelik büzler yerine, iki metrelik dev bakslar yerleştirilmeye başlandı. 

Ordu’da başlattığı altyapı seferberliği ile kentin sağlam temeller üzerinde yükselmesini hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, uygulamaya koyduğu kalıcı çözümlerle, sorunları ortadan kaldırıyor. 

Kent genelinde 7 Ağustos Cumartesi akşamından bu yana aşırı yağışlara bağlı olarak oluşan heyelanlara anında müdahale eden Büyükşehir Belediyesi ekipleri, birçok bölgede yaşanması muhtemel olan felaketlerin de önüne geçti. 

Yağışlardan etkilenen ve heyelanların oluştuğu Fatsa ve Çatalpınar ilçelerinde incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Alp, su taşkınlarının birçoğunun dere yataklarındaki yetersiz büzlerden kaynaklandığını söyledi. 


DERELERE DEV BAKSLAR YERLEŞTİRİLECEK

Genel Sekreter Coşkun Alp, “İlimiz genelinde dere yataklarında yüzlük ya da 200’lük büzlerle su geçişi sağlanmaktaydı. Şu ana kadar yaptığımız incelemelerde bu büzlerin yetersiz olduğunu suyun yollar ile arazilere zarar verdiğini gördük. Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatlarıyla iki metreye iki metre bakslar üretme noktasında harekete geçtik. İlimizde bu güne kadar üretilme durumunda olmayan ikiye iki baksları kullanmaya başladık. İlk kez de Altınordu ilçemizdeki Fındık Yatağı Deresi ve Subaşı Mahallesi’ndeki geçişleri sağladık” dedi.


KIRSAL MAHALLELER VE İLÇE MERKEZLERİNDE UYGULANACAK

Kullanılan bakslarla birlikte büyük bir tehlikenin de ortadan kalkacağını belirten Genel Sekreter Alp, “Başkanımızın girişimleriyle bu işlem için 60 milyon lira kredi desteği sağladık. Doğru yerlerde kullanarak, doğru sonuçlar elde edeceğimize inanıyoruz. Daha az zayiatla, sorunları çözüme kavuşturacağız. Bu bölgeye yerleştireceğimiz dev bakslarla artık bölgede su baskınlarına maruz kalmayacağız. Sahil bantlarında kapalı geçişi olan derelerde de bu çalışmayı yapacağız” diye konuştu. 


TÜRE’DEN BAŞKAN GÜLER’E TEŞEKKÜR

Çatalpınar Belediye Başkanı Ahmet Türe ise, “Karşıyaka Mahallesi yağışlara bağlı afetten en fazla etkilenen bir bölge oldu. Henüz bu afetin üzerinden 3 gün geçmesine rağmen bakslar bölgeye geldi. Büyükşehir Belediyemizin müdahalesiyle, devasa 2 metrelik bakslarla sorunu kökten çözmüş olacağız. Desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum”  


MUHTAR TONBAZ, “ELİMİZ YÜREĞİMİZDE OLMAYACAK”

Karşıyaka Mahalle Muhtarı Recep Ali Tonbaz, “Mahallemizde aşırı yağışlardan dolayı çok büyük bir afet oldu. Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Bizleri yalnız bırakmadı. İş makineleri yağış süresince bölgede çalışma sürdürdüler. Buraya yerleşecek olan dev bakslarla birlikte, artık elimiz yüreğimizde olmayacak” dedi.

Bu Alana Reklam Verebilirsiniz