NAMIK ALTAŞ KOLEJİ
OSKİDEN SU SAYACI UYARISI - 19 Ocak 2021 Salı ORDU
OSKİDEN SU SAYACI UYARISI

 OSKİDEN SU SAYACI UYARISI 

OSKİ'DEN SU SAYACI UYARISI


Ordu Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (OSKİ) Genel Müdürlüğü, özellikle yüksek rakımlı ilçelerde etkili olan kar yağışıyla birlikte sıcaklığın eksi derecelerde seyrettiği bu günlerde su sayaçlarının donma riskine karşı vatandaşları uyardı.


Alınması gereken önlemler için bilgilendirmede bulunan OSKİ, donan su sayaçları için vatandaşların 7/24 hizmet veren çağrı merkezi ALO 185 hattını aramasını istedi. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, soğuk havanın özellikle yüksek kesimlerde su sayaçlarına zarar verdiği, bu durumda soğuğa karşı herhangi bir yalıtımı olmayan su sayaçlarının belirli bir süre kullanılmadığında donduğuna dikkat çekildi.
SU SAYAÇLARI NASIL KORUNMALI?


OSKİ Genel Müdürlüğü, su sayaçlarının donmaması için vatandaşların alması gereken önlemleri şu şekilde sıraladı:

"Su sayacının bulunduğu yere beton, ahşap veya demirden bir muhafaza yapılmalıdır. Sayaç bağlantıları ile vanalardan su sızıyor veya damlıyor ise abone numarasıyla birlikte OSKİ'ye müracaat edilmelidir. Abonelerin tedbir almaması halinde, soğuğa karşı hassas olan su sayaçlarının kolayca patlayacağı ve onarımının pahalı olacağı, gövdesi patlayan sayacın ise tamir imkânı olmayıp hurdaya çıkacağı ve önemli miktarda su kaybına yol açacağı unutulmamalıdır. Donan sayaca ve tesisata ateş tutulmamalı ve sıcak su dökülmemelidir. Soğuk havalarda su sayacı; ısı yalıtım malzemeleri, cam yünü, elyaf, talaş vb. ürünlerle kaplanarak korunmalıdır."​


Bu Alana Reklam Verebilirsiniz