NAMIK ALTAŞ KOLEJİ
ÇOCUK İŞÇİLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇİLECEK - 21 Ağustos 2020 Cuma ORDU
ÇOCUK İŞÇİLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇİLECEK

 ÇOCUK İŞÇİLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇİLECEK 

HEYET BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİ ZİYARET ETTİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu altında kurulan Mevsimlik Tarım Çocuk İşçileri Alt Komisyonu Başkan ve üyeleri, Ordu Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti.

Çocuk işçiliğinin önlenmesine yönelik Ordu’da yürütülen hizmet ve çalışmaları yerinde görmek üzere Ordu’ya gelen heyeti Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Celal Tezcan ağırladı.


“ÇOCUKLAR BİR MİLLETİN GELECEĞİDİR”

Çocukların işteyken kaybettiği zamanın onların eğitiminde harcanması gerektiğine dikkat çeken Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Celal Tezcan, “Çocuklar bir milletin geleceğidir. Çocuklar geleceğimizse onlara iyi bir eğitim aldırıp geleceğe hazırlamamız lazım. Ailelerin bakabileceği kadar çocuk sahibi olması gerekiyor. Bazı ailelerde çocuk sayısı arttıkça geçim zorluğu çeken aileler çocuklarını işçiliğe zorluyor. Çocuklarımızın işteyken kaybettiği zaman onun eğitimine harcanması gereken zamandır. Bu anlamda bütün siyasi partilerin ortak akıl grubuyla yaptığı çalışmaların olumlu sonuç doğuracağını düşünüyorum. Bu sonuçlar da bizlere birer rehber olacak” dedi.


“HEDEFİMİZ ÇOCUK İŞÇİLİĞİNİ SIFIRA DÜŞÜRMEK OLACAK”

TBMM Çocuk Hakları Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Büyükşehir Belediyesi ziyaretinde Başkan Güler’e geçmiş olsun dileklerini ileterek, “Dün çok üzücü bir haber aldık. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’in kaza geçirdiğini öğrendik. Çok ucuz atlatılmış bir kaza. Çok geçmiş olsun, Allah kazalardan hepimizi korusun. Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu altında kurulan Mevsimlik Tarım Çocuk İşçileri Alt Komisyonu olarak mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarıyla ilgili bir inceleme ziyaretinde bulunmak amacıyla Ordu’dayız. Malum Ordu fındığın ana vatanı ve buradaki fındık toplama sürecinde ülkemizin birçok yerinden tarım işçileri geliyor. Gelen işçiler de çocuklarıyla birlikte geliyor. Bizler de bu süreçte çocukların sorunlarını yerinde bizzat gözlemek ve onların ağzından yaşadıkları sıkıntıları öğrenmek adına geldik. Aynı zamanda bu aileler için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve İLO ile birlikte yürütülen METİ Projesi’ni yerinde inceleyeceğiz. Bu projenin olumlu ve olumsuz yönlerini tespit ederek raporlandırmak istiyoruz. Çünkü bu projeyi 81 ilde yaygın hale getirmeyi amaçlıyoruz. İnanıyorum ki bu çalışma iyi bir sonuç verecek. Ordu bu anlamda METİ Projesini başarılı uygulayan şehirlerimizden birisi. Hedefimiz çocuk işçiliğini sıfıra düşürmek olacak. Çünkü onlar bizim göz bebeğimiz” şeklinde konuştu.


Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz