NAMIK ALTAŞ KOLEJİ
BOLAMAN HAVZASI ISLAH PROJESİ HIZ KAZANDI - 13 Temmuz 2020 Pazartesi ORDU
BOLAMAN HAVZASI ISLAH PROJESİ HIZ KAZANDI

 BOLAMAN HAVZASI ISLAH PROJESİ HIZ KAZANDI 

BOLAMAN HAVZASI ISLAH PROJESİ HIZ KAZANDI

Ordu’da Fatsa, Çatalpınar, Kabataş, Aybastı, Gölköy, Gürgentepe ve Çamaş ilçelerinden geçerek Karadeniz’e dökülen 77 kilometrelik Bolaman Irmağı’nın uzandığı havzanın ıslah edilmesine yönelik çalışmalar hız kazandı. 

Türkiye’de 2020 yılı yatırım bütçe programında bulunan ve Dünya Bankası tarafından desteklenmesi kararı alınan Bolaman Havzası Islah Projesi’ni gerçekleştirecek olan kurum temsilcileri Ordu’ya geldi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü ve FAO temsilcilerinden oluşan ve dört gün sürecek saha çalışması gerçekleştirecek olan heyet ile Ordu Valiliğinde bir değerlendirme toplantısı düzenlendi. 

AK Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız, Ordu Valisi Tuncay Sonel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in de katıldığı toplantıda, havza üzerinde bulunan doğal kaynaklar, su, ulaşım, tarım, çevre, turizm ve diğer tüm faktörlerin bir bütünlük içinde değerlendirilerek yenilenmesi amaçlandığı açıklandı. 


“7 YIL İÇİNDE 7 İLÇEMİZE GERDANLIK TAKACAĞIZ”

Çok yönlü projelerin ülke ve dünya için örnek teşkil ettiğini ifade eden Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Çok kıymetli bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Bu projeyle 7 yıl içinde 7 ilçemize suyuyla, yoluyla, gıdasıyla bir gerdanlık takacağız. Pandemi sürecinde tarımın ve gıdanın ne kadar önemli olduğunu gördük. Çok yönlü projeler ülke ve dünya için örnek teşkil ediyor. Çünkü bu projelerde hem insan hem para hem de kaynak yönetimi var. Bolaman Havzası Projesi inşallah kısa süre içerisinde gerçekleştirilecek. Çünkü projenin A takımı çok önemli kişilerden oluşuyor. Öncelikle bu kadronun oluşmasında bizlere öncülük yapan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye, AK Parti Ordu Milletvekilimiz Şenel Yediyıldız’a ve emeği geçen, imkân sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Her şey şuan mükemmel, inşallah sonucu da hayırlı olur” dedi.


“BİZ HER ZAMAN SİZLERİN YANINDAYIZ”

Ordu’da birliktelikle üstesinden gelinmeyecek bir iş olmadığını aktaran Ordu Valisi Tuncay Sonel, “Böylesine önemli bir projenin Ordu’da yapılması onur ve heyecan verici bir durum. Kim bu memlekete bir çivi çakarsa Allah ondan razı olsun. Şehrimizin çok değerli bir Büyükşehir Belediye Başkanı var, Ordu’nun çok değerli milletvekilleri var. Ordu dışında yaşayan bürokratların, siyasetçilerin, iş insanlarının bir araya geldiğinde de şehrimizde yapılmayacak, üstesinden gelinmeyecek bir iş olmaz. Proje hakikaten alanı kapsamıyla çok değerli bir proje. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Bu projenin biran önce hayata geçmesi adına biz her zaman sizlerin yanındayız” şeklinde konuştu. 


“ORDU’YU 50 YIL İLERİYE GÖTÜRECEĞİZ”

Projeyle birlikte Ordu’nun 50 yıl ileriye gideceğini söyleyen AK Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız, “Bu yolda bizlere en büyük destek olan Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Onun besmelesi ile bu işe başladık ve bu noktaya kadar geldik. Eski Ordu Valimizin de bu projeye büyük destekleri oldu. Şimdi yeni Valimiz Tuncay Sonel de yeni bir enerjiyle bu işe devam edecek. Bu projeyle birlikte Ordu’yu 50 yıl ileriye götüreceğiz. İnşallah bu yedi yılın sonunda rabbim projeyi bizlere tamamlamayı nasip etsin. Proje ile birlikte bölgede yaşayan insanların daha rahat yaşamasını imkânı sağlayacağız” diye konuştu. 


“BİRLİKTE GÜZEL BİR İŞ YAPACAĞIZ”

Dünya Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık ise “Bolaman Havzası’nın bir parçası olmaktan dolayı mutluluğumuzu ifade etmek istiyorum. Birlikte çok güzel bir iş yapacağımızı hissediyorum. Bu bölgedeki amacımız taşkınları önlemek ve bir taraftan da kırsal kalkınmayı sağlayacak gerekli girişimcilik faaliyetlerini desteklemek olacak. Projenin planlandığı gibi 2021 yılı yatırım programına alınması ve başlanması için hep birlikte başarılı olmamız gerekiyor. Emeği geçen herkese tekrardan teşekkür ediyorum” dedi.