DEV PROJEDE ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI - 13 Temmuz 2020 Pazartesi ORDU
DEV PROJEDE ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI

 DEV PROJEDE ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI 

DEV PROJEDE ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI

Ordu’da 77 km boyunca uzanan havza üzerinde Fatsa, Çatalpınar, Kabataş, Aybastı, Gölköy, Gürgentepe ve Çamaş ilçelerinden geçerek Karadeniz’e dökülen Bolaman havzasının ıslah edilmesine yönelik çalışmalar hız kazandı.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in başlattığı çalışma doğrultusunda Türkiye’de 2020 yılı yatırım bütçe programına alınan ve Dünya Bankası tarafından desteklenecek olan Bolaman havzası ıslah projesini gerçekleştirecek olan paydaş kurum temsilcileri Ordu’ya geldi.

5 gün boyunca il genelinde çeşitli ziyaretler gerçekleştirilerek konunun paydaşları ile çeşitli toplantılar yaparak Ordu’da, Bolaman Havzasında son zamanlarda artış görülen sel, heyelan, taşkın, doğal kaynak tahribatına çözüm oluşturmak amaçlanıyor.


BUGÜN BİZİM EN ÖNEMLİ GÜNLERİMİZDEN BİR TANESİ

Orman Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Çelik, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Murat Dağdeviren, FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık ve paydaş kurumlarının temsilcilerinden oluşan heyet ilk olarak Ordu Valisi Tuncay Sonel ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’i ziyaret etti.

Büyükşehir Belediye Meclis toplantı salonunda yapılan heyetle bir araya gelen ve projenin önemine dikkat çeken Başkan Güler, “Bugün bizim en önemli günlerimizden bir tanesi. Bugün dev bir projeyi Ordu’da sizlerin de yardımları ile gerçekleştireceğiz. Dolayısıyla önemli bir adımı birlikte atmanın mutluluğu içerisindeyiz. Hayatım boyunca birçok dev projede yer aldım. Ancak bu benim için çok anlamlı. Böyle bir projeyi memleketimizde uygulayacak olmak beni ayrıca mutlu ediyor. Hayata geçireceğimiz bu proje ile tüm dünyaya örnek olacağız. Bu proje içerisinde son dönemde pandemi nedeni ile ön plana çıkan gıda, tarım, su ve çevre unsurları olacak. Biz bu projeye başlarken pandemi yoktu. Yaşadığımız bu süreç bu projeye tuz, biber oldu. Dolayısıyla bu projeyi biran evvel gerçekleştirmemiz sadece Ordu ve ülke için değil insanlık için de önemli bir adım olacak. Bu proje ile ayrıca fındığa da yön vereceğiz. Bunun altını özellikle çizmek istiyorum. Fındık konusunda söz sahibi olabilmemiz için dizginleri elimizde tutmamız gerekiyor. Projenin hayata geçirilmesi noktasında desteklerini esirgemeyen Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’ye, Ordu Milletvekilimiz Sayın Şenel Yediyıldız’a diğer kurum ve kuruluşlara çok teşekkür ediyorum” dedi.


“KISA SÜREDE BÜYÜK MESAFE KAYDETTİK”

Sadece Ordu’nun değil ülkemiz için de önemli olan projede kısa sürede önemli mesafe kaydettiklerini söyleyen Orman Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Çelik, “ 4-5 yıl içerisinde yapacağımız projeyi Bakanımız, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Milletvekillerimiz ve diğer kurumların çalışmaları ile 1 yıl gibi kısa sürede iyi bir noktaya getirdik. Projemize ilk kazmayı vuracağımız güne kadar tüm paydaş kurumlarımız ile koordineli çalışıyoruz. Heyecanımız büyük. İnşallah bu projemiz tüm dünyaya örnek olacak” diye konuştu.


“ORTAK HEDEF İÇİN BİR ARADAYIZ”

Projenin tüm paydaş kurumlar için önemli olduğuna vurgu yapan DSİ Genel Müdür Yardımcısı Murat Dağdeviren, “ Bolaman ıslah projesi tüm kurumlarımız için önemli. Bizim tek amacımız, tek gayemiz bu projenin kısa süre içinde tamamlanmasını sağlamak. Bunun için de iyi bir ekiple ve koordinasyonla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bolaman ıslah projesi hem ülkemize hem ilimizdeki insanlara önemli katkılar sunacak. Bu projeye yöre halkını da katarak onlara rağmen değil onlarla beraber bu projeyi hayata geçirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.


TAKIMIN BİR PARÇASI OLMAK GURUR VERİCİ

BM’ler olarak böyle güzel bir proje içerisinde olmaktan son derece mutluluk duyduklarını ifade eden FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, “ BM Gıda Tarım Örgütü olarak böyle güzel bir projede yer almak bizim için son derece önemli. BM olarak bu projeyi çok önemsiyoruz. Gördüğümüz kadarıyla proje için tüm kurumlarda büyük bir istek ve sahiplenme duygusu var. Bu, başarı için çok önemlidir. BM olarak bu takımın bir parçası olmak bizim için gurur verici olacaktır” şeklinde konuştu.