Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
ÖNDER KADIN ARICILAR SERTİFİKALARINI ALDI - 4 Temmuz 2020 Cumartesi ORDU
ÖNDER KADIN ARICILAR SERTİFİKALARINI ALDI

 ÖNDER KADIN ARICILAR SERTİFİKALARINI ALDI 

ÖNDER KADIN ARICILAR SERTİFİKALARINI ALDI

Ordu Büyükşehir Belediyemiz ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliği ve Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü koordinesinde sürdürülen “Önder Kadın Çiftçiler Yetiştirmeye Yönelik Arı Sütü Eğitimi Projesi” sona erdi.

Kurumlar arası iş birliğiyle Ordu’da, tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan insanların birer önder çiftçi olmaları, faaliyet gösterdikleri alanda bilgilerini artırıp katma değeri yüksek ürünler üreterek daha fazla gelir elde etmelerine yönelik olarak birçok projeye imza atan Büyükşehir Belediyemiz, vatandaşlara yeni ufuklar açmaya devam ediyor.   

2018 yılında başlayan ve süresi boyunca 75 kadına eğitim verilen proje kapsamında bu yıl eğitim alan önder kadın çiftçilere sertifikaları takdim edildi.


75 KADINA EĞİTİM VERİLDİ

Altınordu, Ulubey, Perşembe, Fatsa ve Gölköy ilçelerinde, arıcılık yaparak geçimini sağlayan ve her ilçeden 15 kişi olmak üzere toplam 75 kadın üreticiye, Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü teknik personellerince arı sütü üretim teknikleriyle ilgili teorik ve uygulamalı eğitim verildi. 


ARI SÜTÜ TÜM DÜNYAYA PAZARLANIYOR

Büyükşehir Belediyemiz tarafından arı kolonisi ve arıcılık malzemeleri noktasında desteklenen projede verilen uygulamalı eğitimlerde arı sütü üretim teknikleri hakkında donanımlı hale gelen önder kadın çiftçiler,  arı sütü üretmeye devam ediyor. Üretilen arı sütü ise Büyükşehir Belediyesi iştiraki ORTAR A.Ş. tarafından Ordu’ya ve e ticaret aracılığıyla tüm dünyaya pazarlanıyor.


YENİ GELİR KAPILARI OLUŞTU

Arıdan elde edilen bal, polen, propolis gibi ürünlerin yanı sıra birçok hastalığa iyi geldiği bilinen ve bağışıklık sistemini güçlendiren arı sütü üretiminin ilimizde yapılıyor olması son derece önem arz ediyor. Bal üretiminde lider konumda olan Ordu’da,  bal dışındaki arı ürünleri üretiminin artmasıyla arıcılık faaliyetlerini yürüten insanlar katma değeri yüksek ürünler üreterek daha fazla kazanç elde etmeye başladı.

Bu Alana Reklam Verebilirsiniz