Mevlid Kandili
20 YILDIR KAYAN MAHALLEYE SONDAJ - 23 Haziran 2020 Salı ORDU
20 YILDIR KAYAN MAHALLEYE SONDAJ

 20 YILDIR KAYAN MAHALLEYE SONDAJ 

YERİN 200 METRE ALTINA İNİLDİ

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Altınordu ilçesine bağlı Topluca Mahallesi’nde, 20 yıldır aralıklarla devam eden heyelanlar nedeniyle sondaj çalışması başlattı. Yerin 200 metre altında, 6 farklı noktada devam eden sondaj ve zemin etüd faaliyetleri sonrası heyelana müdahale etmek için projelendirme yapılacak.

Ordu Kent merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta yer alan Altınordu ilçesine bağlı Topluca Mahallesi, son 20 yıldır aralıklarla meydana gelen heyelanlar nedeniyle kayıyor. 3 binanın yıkıldığı, 30 dönüm fındık bahçesinin zarar gördüğü, 9 binada ise yüksek risk tespit edilen mahallede, cami de yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Arazilerde yarıklar oluştu. 13 mahallenin ulaşımını sağlayan grup yolunun heyelan nedeniyle çökmesi sonrası, heyelanların önlenmesi için alınan önlemler hızlandırıldı.


20 YILLIK SORUN ÇÖZÜLECEK

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekipler tarafından, mahallede sondaj çalışmalarının başlatıldığını söyledi. 20 yıldan bu yana süregelen bir mağduriyeti gidermek istediklerini belirten Başkan Güler, “Geçtiğimiz günlerde, yaşanan sorunun tespiti ve alınması gereken önlemlerle ilgili genel sekreterimiz mahallede incelemelerde bulunmuştu. Yaşanan mağduriyetle ilgili verdiği bilgi sonrası, burayla ilgili adımların bir önce atılması için talimat verdik. Ekiplerimiz şu anda sahada ve gerekli çalışmaları yürütüyorlar” dedi.


BÜYÜKŞEHİR TÜM İMKÂNLARIYLA SEFERBER OLDU

Yaraların en kısa sürede sarılacağını vurgulayan Başkan Güler, “Topluca Mahallesi’nde heyelan olan 6 farklı noktada, yerin 200 metre derinliğinde sondaj çalışması yapıyoruz. Bir yandan da Zemin Etüd Çalışmalarına devam ediyoruz. Her iki çalışmanın ardından, heyelana müdahale etmek için projelendirme aşamasına geçeceğiz. Burada yaşayan mahalle sakinlerimiz rahat olsun. Büyükşehir Belediyemiz tüm imkânlarıyla onların yanında. İnşallah bu sorunu en kısa sürede çözüme kavuşturacağız” diye konuştu.

Mevlid Kandili