COVID-19 DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI - 10 Nisan 2020 Cuma ORDU
COVID-19 DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

 COVID-19 DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI 

Covid-19 Değerlendirme ve İstişare Toplantısı Yapıldı

Tüm Dünya'da hızla yayılan ve ülkemizde de yayılma eğiliminde olan Koronavirüs (Covid-19) salgınının ilimizde önlenmesi amacıyla alınan tedbirler, yapılan uygulamalar, Covid-19 vakalarının tedavi süreçleri, salgının yayılmasını önlemeye yönelik ilave alınması gereken tedbirleri belirlemek üzere Covid-19 Değerlendirme ve İstişare Toplantısı yapıldı.

Valilik Toplantı Salonunda, Vali Seddar Yavuz Başkanlığında yapılan toplantıya, Vali Yardımcısı Ekrem Ballı, İl Jandarma Komutanı Albay Tolunay Başer, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Altan Kaya, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bülent Şişman, İl Sağlık Müdürlüğü yöneticileri ile hastane başhekimleri katıldı.



Toplantıda, Koronavirüs salgını ile mücadelede ulusal düzeyde alınan tedbirlerin ilimizde uygulanması, ilimiz özelinde alınan tedbir ve uygulamalar gözden geçirildi. İlave tedbirlerin alınması değerlendirildi ve istişare edildi.  

Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla Ordu'da topyekün bir mücadele yürütüldüğünü ifade eden Vali Seddar Yavuz, "Vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamalarını istiyoruz. Bu konuda daha fazla düzeyde bilgilendirme faaliyetlerinde bulunacağız. Zira, sokaktaki sosyal hareketliliği minimum seviyeye indirgemeliyiz. 65 yaş üstü ve 20 yaş altına getirilen sokağa çıkma kısıtlaması tedbirine uymayanlara cezai yaptırımları tavizsiz bir şekilde uygulayacağız. Maske takılması zorunluluğu getirilen toplu taşıma araçlarını, açık pazar yerlerini ve marketleri daha sıkı denetleyeceğiz. Sitelerin içerisinde insanlarımızın sosyal mesafe kuralına uymalarını sağlayacağız. Bunun denetimizi yapacağız. Bu mücadelemizde, ilimizdeki meslek ve sivil toplum kuruluşlarının, muhtarların ve toplumun her kesiminin bizlere yardımcı olmasını, destek olmasını ve katkıda bulunmasını bekliyoruz" dedi.



Covid-19 salgını ile mücadelede, başta sağlık çalışanları olmak üzere güvenlik birimlerinin ve diğer kamu görevlilerinin büyük fedakarlığı olduğunu ifade eden Vali Yavuz, "Covid-19 salgınıyla mücadelede, cansiperane, fedakarca çalışan kamu görevlilerimize müteşekkiriz. Bu salgınla mücadelemizde bizlere destek olan, katkıda bulunan herkese minnettarız. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum" diye konuştu.