ORDU BÜYÜKŞEHİRDEN ÜRETİME TAM DESTEK - 1 Nisan 2020 Çarşamba ORDU
ORDU BÜYÜKŞEHİRDEN ÜRETİME TAM DESTEK

 ORDU BÜYÜKŞEHİRDEN ÜRETİME TAM DESTEK 

AŞKAN GÜLER, “BİZ ÜLKEMİZ İÇİN ÜRETİME DEVAM EDİYORUZ, SİZ DE ÜLKEMİZ İÇİN EVDE KALMAYA DEVAM EDİN”

Büyükşehir Belediyesi ile Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğinde gerçekleştirilen Örtü Altı Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Altınordu, Fatsa, Gülyalı, Perşembe, İkizce, Kumru ve Ünye ilçelerimizde 30 adet 240 metrekare ve 10 adet 500 metrekare seraların kurulumu tamamlanarak üreticilere teslim edildi.


“BİZ ÜLKEMİZ İÇİN ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ, SİZ ÜLKEMİZ İÇİN EVDE KALIN”

Ordu’da tarımda farkındalık oluşturmaya devam ettiklerini ifade eden Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler,  “Dünyada ve ülkemizde gündemi meşgul eden, adeta bir anda her şeyin durmasına sebep olan COVİD-19 salgını devam etmektedir. Salgına karşı tüm ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de devlet-millet bütünleşmesi içerisinde uzmanların tavsiyelerine uyularak bir an önce virüsün hayatımızdan uzaklaştırılmasına çalışılmaktadır. ‘Panik yok, tedbir var’  ve ‘hayat eve sığar’ sloganlarıyla insanımıza evde kalması mesajı verilmektedir. Toplumumuzun büyük bir çoğunluğu temel ihtiyaçları dışında evden dışarıya çıkmazken tarım ve hayvancılıkla uğraşan insanlarımız ‘biz ülkemiz için üretime devam ediyoruz, siz de ülkemiz için evde kalmaya devam ediniz’ sloganıyla üretime devam etmektedir. Son yaşanan virüs salgınında gıda üretiminin ne kadar stratejik bir olgu olduğu bir kez daha idrak edilmiştir. Büyükşehir Belediyemiz bundan önce olduğu gibi bundan sonra da bitkisel ve hayvansal üretime destek vermeye devam edecek ve düşünen, üreten ve yarışan insanlarımızın hep yanında olacaktır” dedi.


“İLK ETAPTA 40 SERA TESLİM EDİLDİ”

İlimizde tarım ve hayvancılığın geliştirilmesine, ülkenin gıda ihtiyacının yerli ve milli imkânlarla karşılanmasına yönelik olarak yapılacak çalışmaların stratejik öneme sahip olduğunu vurgulayan Başkan Güler, “Ordu Büyükşehir Belediyesi ile Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğinde gerçekleştirilen Örtü Altı Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Altınordu, Fatsa, Gülyalı, Perşembe, İkizce, Kumru ve Ünye ilçelerimizde 40 adet seranın yapımı tamamlanmış ve çiftçilerimize teslim edilmiştir. Bu projenin finansmanı Büyükşehir Belediyemiz tarafından ve sadece %20’lik kısmı üreticilerimiz tarafından karşılanmıştır. Alanında uzman personellerimiz belirli aralıklarla üreticilerimizi ziyaret ederek gerekli tarımsal desteği sunmaktadır. İlk etapta 40 adet kurulan seralarımızda yazlık olarak domates, hıyar, biber, patlıcan, fasulye; kışlık olarak marul, yeşil soğan, maydanoz, ıspanak üretimi ve bunların yanı sıra 500 metrekare seralarımızda ağırlıklı olarak kesme çiçek, süs bitkileri ve mevsimlik çiçek yetiştiriciliği yapılmaktadır” diye konuştu.


“İLİMİZ EKONOMİSİNE 1 MİLYON KATKI SAĞLAYACAK”

Kurulumu tamamlanan seralarda yapılacak üretimlerle hem üreticilerimiz hem ilimiz hem de ülkemiz adına önemli bir katma değer yaratılmış olacağını belirten Başkan Güler, “Yapılan hesaplamalara göre 240 metrekarelik bir seradan yıllık yaklaşık 20.000 TL kazanç elde edilmesi beklenmektedir. 30 adet 240 metrekarelik sera ve 10 adet 500 metrekarelik sera kurulduğu düşünüldüğünde ilimiz ekonomisine yıllık yaklaşık 1 milyon TL gibi bir katkı sağlanmış olacaktır ki bu da çok önemlidir. Yakın zamanda uyguladığımız Bafra Koyunu Yetiştiriciliği, Kaz Yetiştiriciliği, Salep Yetiştiriciliği, Siyez Buğdayı Yetiştiriciliği ve Yem Bitkisi Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projeleri gibi birçok projemiz ve yeni uyguladığımız Seracılığın Geliştirilmesi Projeleri ile ilimiz tarımsal ekonomisinde en önemli geçim kaynağı olan fındığın yanında yöremiz insanına yeni üretim alanları açılmakta ve gelir kaynakları çeşitlendirilmektedir. Tüm bu projelerimizin ve seralarımızın ilimiz ve ülkemiz tarımına hayırlı olmasını temenni ediyor, tarıma desteğimizin devam edeceğini belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.