Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
İLKÜVEZ ATIK ARITMA TESİSİ TEMİZLENİYOR - 30 Mart 2020 Pazartesi ORDU
İLKÜVEZ ATIK ARITMA TESİSİ TEMİZLENİYOR

 İLKÜVEZ ATIK ARITMA TESİSİ TEMİZLENİYOR 

İLKÜVEZ ATIK ARITMA TESİSİ TEMİZLENİYOR

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Çaybaşı ilçesi İlküvez sahasında bulunan atık ayrıştırma tesisinde çevre düzenleme ve temizleme çalışmalarına başladı.

Ordu Valiliğince alanda alınan gerekli güvenlik önlemleri sonucunda Büyükşehir Belediyesi 30 temizlik görevlisiyle birlikte tesiste çalışmalarını sürdürüyor. Kısa süre içerisinde çalışmaların bitirilmesini planlayan Ordu Büyükşehir Belediyesi, çevre düzenlemelerinin ardından görüntü kirliliğini ortadan kaldırmayı hedefliyor.


“BİRKAÇ GÜNE ETRAFTA BULUNAN GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİNİ ORTADAN KALDIRMIŞ OLACAĞIZ”

Çaybaşı İlküvez Atık Ayrıştırma Tesisi ’sinde gerekli temizleme çalışmalarının yapıldığını ifaden eden Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bülent Şişman, “Güvenlik kuvvetlerimizin buradaki güvenliği sağlamalarıyla birlikte biz de burada bütün ekiplerimizle düzenleme çalışmalarımıza başladık. 30 temizlik görevlimizle birlikte şuan bu alanı temizliyoruz. İnşallah birkaç güne etrafta bulunan görüntü kirliliğini ortadan olacağız. Çaybaşı İlküvez Atık Ayrıştırma Tesisi’mizi yüklenici firmaya teslim ettik. Bundan sonraki enerji faaliyetlerini yüklenici firma yapacak, biz de organik maddeyi tamamen ayrıştırdıktan sonra buraya teslim edeceğiz. Organik maddeden enerji üretilmesi işi, sızıntı suları ile alakalı problemleri veya alınması gereken bütün önlemler firma tarafından yapılacak. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak Çevre Şehircilik Bakanlığıyla birlikte burada sıkı bir kontrol yürüteceğiz. Bu tesisin gerek görüntü gerekse koku anlamında çevreye zarar vermemesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bize burada güvenliği sağladığı için Başta Sayın Valimiz Seddar Yavuz ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür ediyorum” dedi.


“ÖNCELİKLİ OLARAK AMACIMIZ ÇEVREYİ KORUMAK”

Öncelikli amaçlarının çevreyi korumak olduğunu belirten Ordu Yenilebilir Enerji Proje Müdürü Burak Gültekin, “Buradaki amacımız öncelikli olarak çevreyi korumak sonrasında çöplerimizi kullanılabilir ve dönüştürülebilir hale getirmek, kamuya ve milli gelire bir katkıda bulunmak. Ordu çevresinde toplanan bütün çöpleri Cevizdere ve Karapınar Tesislerimizde ayrıştırarak; geri dönüştürülebilir, ATY (atıktan üretilmiş yakıt) ve organik bazlı bileşenler olarak üç etaba ayırıyoruz. ATY dediğimiz kısmı Ünye Çimento Fabrikası’nda yanabilir atıklar olarak kullanılıyor ve yakıta dönüştürülüyor. Geri dönüşümlü atıklar tekrardan geri dönüşüme kazandırılarak lisanslı firmalar tarafından tekrardan kullanılabilir hale getiriliyor. Buradaki organik atıklarımız, İlküvez sahasında bulunan lotların içerisinde düzenli depolama yapılıp gerekli gaz boruları döşenip ayrıca kompost yapılarak iki tür prosesten geçirilerek kullanılıyor. Ayrıca çöp sahamızda sızıntı suları ile alakalı bir arıtma tesisimiz bulunuyor. Buradaki tesis günde yaklaşık 150 metreküp kapasitesinde olup sahadan çıkan bütün suyu doğal deşarj yönetimi yaparak çevreye hiçbir zarar vermeden arıtmış oluyoruz. Sahamızda ilk etapta depolama yapacağımız alanda 3,5 megabaytlık bir elektrik enerjisi üretimi elde edeceğiz. Sonraki etaplarda 7 megabayta kadar bunun yükseltilmesi planlanıyor. Sahanın doğa ve çevre koşulları düşünüldüğü zaman biraz daha özenli davranmamız gereken bir bölgede bulunuyoruz. Yağış alan bir bölgedeyiz. İlk önceliğimiz suyu kontrol altında tutmak. Bunun için de çevre ve sızıntı sularını birbirinden ayıracak bütün sistemlerin şuan altyapı çalışmaları yapılıyor. Çalışmaların bitirilmesinin ardından yağmur suları, kullanım suları ve atık suları ayrıştırarak doğaya hiçbir zarar vermeden tekrardan saha dışına çıkarılmasını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Bu Alana Reklam Verebilirsiniz
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz