8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN - 6 Mart 2020 Cuma ORDU
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN 

“KADINLAR MİLLETİMİZİN RUHU OLMUŞTUR”

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü” münasebetiyle bir mesaj yayınlayan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. M. Hilmi Güler, “Vatan toprağının korunması dahil dünden bugüne toplumsal hayatımızın, millet ve devlet yapımızın merkezinde yer alan, her şartta fedakarlıklarını esirgemeyen kadınlarımızın hayatın her alanında daha etkin olmaları için destek veriyor, onların her daim yanında olacağımızı yineliyorum” dedi.

Başkan Güler açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Bir annenin geleceğimizin teminatı olan evlatlarımızı ahlak, edep ve terbiye dâhilinde yetiştirerek topluma faydalı birer fert olmaları yolunda gösterdiği gayret ve fedakârlık her türlü takdirin üstündedir.

Kadın elinin değdiği her yerde bir güzellik, göz nurunun düştüğü ve emeğinin geçtiği her noktada bir derinlik bulunmaktadır. Gelecek nesillerin yetişmesinde yeri doldurulamayacak bir önemi olan ve sevgiyi, nezaketi, inceliği öğreten yine onlardır.

Evinde anne, işyerinde çalışan, toplumda saygın bir fert olan kadınlarımızın ülkemizin toplumsal birliği ve dirliği içinde hayati rolleri olduğu ortadadır.

Aile kurumunun temeli, değerlerimizin temsilcisi, koruyucusu ve taşıyıcısı olan kadınların, hayatın bütün alanlarına etkin bir şekilde katılmalarına imkân sağlayacak şartları hazırlamak, her türlü ayrımcılığa karşı mücadele etmek, toplumun genel bir sorumluluğudur.

Siyasi, sosyal ve ekonomik hayata giderek daha çok katılan Türk kadını ülkenin kalkınmasına ve geleceğinin şekillenmesine de büyük katkı sağlayacaktır. Bugün, bilim, siyaset, eğitim, kültür-sanat ve iş dünyasında hepimizi gururlandıran, başarılarıyla adından söz ettiren kadınlarımız, geleceğe ilişkin en büyük güvencemizdir.

Yapılan kanuni düzenlemelere ve alınan tüm tedbirlere rağmen, kadına yönelik şiddetin halen toplumsal bir sorun olarak ülkemizde varlığını sürdürmesi asla kabul edilemez. Kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte ortak çalışmalar kararlılıkla sürdürülmesi gerekmektedir.

Ceren Özdemir dahil onlarca kadına yönelik gerçekleşen insanlık dışı saldırıların ve şiddet uygulamalarının son bulması, kadınlara uzanan kirli ve kanlı ellerin kırılıp atılması ve katillere hak ettikleri cezaların verilmesi toplum vicdanını biraz olsun rahatlatacaktır.

Ailesine katkı sağlamak uğruna nasır tutmuş elleriyle, şehit evladını vatan toprağına uğurlarken döktüğü gözyaşlarıyla, umudun hiç eksik olmadığı bakışlarıyla, duanın ve iyi dileklerin çağlayan gibi aktığı sözleriyle kadınlar milletimizin ruhu olmuştur.

Vatan toprağının korunması dahil dünden bugüne toplumsal hayatımızın, millet ve devlet yapımızın merkezinde yer alan, her şartta fedakarlıklarını esirgemeyen kadınlarımızın hayatın her alanında daha etkin olmaları için destek veriyor, onların her daim yanında olacağımızı yineliyorum.

Bu vesileyle, bizi biz yapma hedefinde, yüreklerindeki sevgi ve şefkati hiçbir karşılık beklemeden veren kadınlarımızın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyor, en derin saygı ve sevgilerimi sunuyorum.